Morse Cutting Tools 4251380 Ball Nose End Mill, 20 mm Dia. x 38 mm LOC x 20 mm Shank Dia. x 100 mm OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5963T - 325071A
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 325071A
- ID:
- 855610
| Cutting Diameter | 20 mm |
| Depth of Cut | 38 mm |
| Overall Length | 100 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$342.82
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 20 mm Dia. x 38 mm LOC x 20 mm Shank Dia. x 100 mm OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5963T - 325071A
5963 20MM x 20MM 2FL SE
Manufacturer Part Number: 4251380
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 325071A |
| Manufacturer Part Number | 4251380 |
| Legacy Product Number | MT3290339 |
| HQ Product Code | MRT90339 |
| Series/List # | 5963T |
| Cutting Diameter | 20 mm |
| Connection Diameter Machine Side | 20 mm |
| Depth of Cut Maximum | 38 mm |
| Overall Length | 100 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.7874" |
| Dimension Units | Metric |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
