PRO-SOURCE 16 x 20 x 1", Permanent Air Filter Steel, Steel Frame, 300 Max FPM, 1,100 CFM, Use with Large Particle Removal Applications PRO17816201PL - 32975591
Brand: PRO-SOURCE- SKU:
- 32975591
- ID:
- 474168
$32.71
PRO-SOURCE 16 x 20 x 1", Permanent Air Filter Steel, Steel Frame, 300 Max FPM, 1,100 CFM, Use with Large Particle Removal Applications
Manufacturer Part #: PRO17816201PL
S/N: 32975591
UNSPSC: 40161505
(Minimum Order Quantity=1, Package Quantity=1)
Specifications:
| Filter Type | Permanent |
| Media Material | Steel |
| Frame Material | Steel |
| Air Flow | 1100CFM |
| Nominal Depth (Inch) | 1 |
| Nominal Depth | 1in |
| Nominal Width (Inch) | 20 |
| Nominal Width | 20in |
| Nominal Height | 16in |
| Nominal Height (Inch) | 16 |
| Integrated Frame | Yes |
| Actual Depth (Inch) | 3/4 |
| Maximum Air Flow (FPM) | 300 |
| Actual Width (Inch) | 19-1/2 |
| Actual Height (Inch) | 15-1/2 |
| For Use With | Large Particle Removal Applications |
| Final Resistance at FPM (Inches w.g.) | 1 |
| Features | Washable |
| Maximum Temperature (F) ( - 0 Decimals) | 250 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
