Morse Cutting Tools 43562 Square End Mill, 11/64" Dia. x 1/2" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-3/8" OAL, HSS, Uncoated, 4 Flute, Single End Non-Center Cutting End Mill Series #1897 - 1021869
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1021869
- ID:
- 803951
| Cutting Diameter | 11/64" |
| Depth of Cut | 1/2" |
| Overall Length | 2-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$24.15
Morse Cutting Tools 43562 Square End Mill, 11/64" Dia. x 1/2" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-3/8" OAL, HSS, Uncoated, 4 Flute, Single End Non-Center Cutting End Mill Series #1897 - 1021869
Square End Mill, 11/64" Dia. x 1/2" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-3/8" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, Series 1897
11/64" x 3/8" x 1/2" x 2 3/8" 4 Flute Single End HSS Non-Center Cutting End Mill-Uncoated Series/List #1897
Manufacturer Part Number: 43562
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1021869 |
| Manufacturer Part Number | 43562 |
| Legacy Product Number | MT2143562 |
| HQ Product Code | MRT43562 |
| Cutting Diameter | 11/64" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 1/2" |
| Overall Length | 2-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Non-Center Cutting |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.1719" |
| Dimension Units | Inch |
| Usable Length | 1/2" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 1897 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
