Morse Cutting Tools 57158 Square End Mill, 1/8" Dia. x 3/8" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-1/8" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5896 - 1026476
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026476
- ID:
- 805972
| Cutting Diameter | 1/8" |
| Depth of Cut | 3/8" |
| Overall Length | 3-1/8" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$88.96
Morse Cutting Tools 57158 Square End Mill, 1/8" Dia. x 3/8" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-1/8" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5896 - 1026476
Square End Mill, 1/8" Dia. x 3/8" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-1/8" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5896
5896 1/8 x 3/8 2FL DE SC
Manufacturer Part Number: 57158
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026476 |
| Manufacturer Part Number | 57158 |
| Legacy Product Number | MT3257158 |
| HQ Product Code | MRT57158 |
| Cutting Diameter | 1/8" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 3/8" |
| Overall Length | 3-1/8" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Double End |
| Decimal Equivalent | 0.125" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 3/8" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5896 |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
