Morse Cutting Tools 4250369 Ball Nose End Mill, 7/16" Dia. x 2" LOC x 7/16" Shank Dia. x 4" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5942 - 1026805
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026805
- ID:
- 854337
| Cutting Diameter | 7/16" |
| Depth of Cut | 2" |
| Overall Length | 4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$117.16
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 7/16" Dia. x 2" LOC x 7/16" Shank Dia. x 4" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5942 - 1026805
7/16" Dia. x 7/16" Shank x 2" DOC x 4" OAL, Carbide 4 Flute, 30° Helix, Ballnose End Mill Series/List #5957
Manufacturer Part Number: 4250369
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026805 |
| Manufacturer Part Number | 4250369 |
| Legacy Product Number | MT3258858 |
| HQ Product Code | MRT58858 |
| Series/List # | 5942 |
| Cutting Diameter | 7/16" |
| Connection Diameter Machine Side | 7/16" |
| Depth of Cut Maximum | 2" |
| Overall Length | 4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.4375" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | |
| Length Group | Long |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
