Morse Cutting Tools 92565 Ball Nose End Mill, 31/64" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3" OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5940T - 1028254
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1028254
- ID:
- 854798
| Cutting Diameter | 31/64" |
| Depth of Cut | 1" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$124.95
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 31/64" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3" OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5940T - 1028254
31/64" Dia. x 1/2" Shank x 1" DOC x 3" OAL, Carbide AlTiN, 2 Flute, Ballnose End Mill Series/List #5940T
Manufacturer Part Number: 92565
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1028254 |
| Manufacturer Part Number | 92565 |
| Legacy Product Number | MT3292565 |
| HQ Product Code | MRT92565 |
| Series/List # | 5940T |
| Cutting Diameter | 31/64" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/2" |
| Depth of Cut Maximum | 1" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.4844" |
| Dimension Units | Inch |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 1" |
| Applicable Material | Carbide |
| Length Group | Regular |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
