Morse Cutting Tools 52902 Square End Mill, 3/8" Dia. x 1" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5990 - 1038921
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1038921
- ID:
- 806928
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Depth of Cut | 1" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | Variable |
| Corner Radius | 0.003" - 0.005" |
| Coolant Supply Property | External |
$76.73
Morse Cutting Tools 52902 Square End Mill, 3/8" Dia. x 1" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5990 - 1038921
Square End Mill, 3/8" Dia. x 1" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5990
5990 VARIFL 3/8X1 2F
Manufacturer Part Number: 52902
Trade Name: ALLU SPEED
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1038921 |
| Manufacturer Part Number | 52902 |
| Legacy Product Number | MT7152902 |
| HQ Product Code | MRT52902 |
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 1" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Corner Radius |
| Applicable Material | Aluminum / Non-Ferrous Materials |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.375" |
| Corner Radius / Chamfer Width | 0.003" - 0.005" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | Variable |
| Usable Length | 1" |
| Corner Radius | 0.003" - 0.005" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | HPE Ultra-High Performance End Mills |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5990 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
