Morse Cutting Tools 92635 Corner Radius End Mill, 3/4" Dia. x 1-3/4" LOC x 3/4" Shank Dia. x 4" OAL, 3 FL, Carbide, ZrN, Series 5992Z - 1039000
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1039000
- ID:
- 806979
| Cutting Diameter | 3/4" |
| Depth of Cut | 1-3/4" |
| Overall Length | 4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | ZrN |
| Flute Count | 3 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | Variable |
| Corner Radius | 0.005" - 0.007" |
| Coolant Supply Property | External |
$218.05
Morse Cutting Tools 92635 Corner Radius End Mill, 3/4" Dia. x 1-3/4" LOC x 3/4" Shank Dia. x 4" OAL, 3 FL, Carbide, ZrN, Series 5992Z - 1039000
Corner Radius End Mill, 3/4" Dia. x 1-3/4" LOC x 3/4" Shank Dia. x 4" OAL, 3 FL, Carbide, ZrN, Series 5992Z
5992Z VARIFL 3/4X1-3/4 3F
Manufacturer Part Number: 92635
Trade Name: ALLU SPEED
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1039000 |
| Manufacturer Part Number | 92635 |
| Legacy Product Number | MT7192635 |
| HQ Product Code | MRT92635 |
| Cutting Diameter | 3/4" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/4" |
| Depth of Cut Maximum | 1-3/4" |
| Overall Length | 4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | ZrN |
| Flute Count | 3 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Corner Radius |
| Applicable Material | Aluminum / Non-Ferrous Materials |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.75" |
| Corner Radius / Chamfer Width | 0.005" - 0.007" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | Variable |
| Usable Length | 1-3/4" |
| Corner Radius | 0.005" - 0.007" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | HPE Ultra-High Performance End Mills |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5992Z |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
