Morse Cutting Tools 46459 Square End Mill, 0.075" Dia. x 0.225" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, Carbide, Uncoated, 4 Flute, 30° Helix, Plain, External, Corner Radius, Solid End Mill Series #5934 - 1612165
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1612165
- ID:
- 807213
| Cutting Diameter | 0.075" |
| Depth of Cut | 0.225" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Corner Radius | 0.01" |
| Coolant Supply Property | External |
$26.01
Morse Cutting Tools 46459 Square End Mill, 0.075" Dia. x 0.225" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, Carbide, Uncoated, 4 Flute, 30° Helix, Plain, External, Corner Radius, Solid End Mill Series #5934 - 1612165
Square End Mill, 0.075" Dia. x 0.225" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5918
0.075" Dia. x 1/8" Shank x 0.225" DOC x 1-1/2" OAL, Carbide, Uncoated, 4 Flute, 30° Helix, Plain, External, Corner Radius, Solid End Mill Series/List #5934
Manufacturer Part Number: 46459
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1612165 |
| Manufacturer Part Number | 46459 |
| Legacy Product Number | MT3246459 |
| HQ Product Code | MRT46459 |
| Cutting Diameter | 0.075" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.225" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Corner Radius |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.075" |
| Corner Radius / Chamfer Width | 0.01" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 0.225" |
| Application | Finishing |
| Corner Radius | 0.01" |
| Head Length | 0.225" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5918 |
| Trade Name | NANO CUT |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
