Morse Cutting Tools 46466 Square End Mill, 0.08" Dia. x 0.24" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, Carbide, Uncoated, 4 Flute, 30° Helix, Plain, External, Corner Radius, Solid End Mill Series #5934 - 1612172
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1612172
- ID:
- 807220
| Cutting Diameter | 0.08" |
| Depth of Cut | 0.24" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Corner Radius | 0.015" |
| Coolant Supply Property | External |
$26.01
Morse Cutting Tools 46466 Square End Mill, 0.08" Dia. x 0.24" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, Carbide, Uncoated, 4 Flute, 30° Helix, Plain, External, Corner Radius, Solid End Mill Series #5934 - 1612172
Square End Mill, 0.08" Dia. x 0.24" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5918
0.080" Dia. x 1/8" Shank x 0.240" DOC x 1-1/2" OAL, Carbide, Uncoated, 4 Flute, 30° Helix, Plain, External, Corner Radius, Solid End Mill Series/List #5934
Manufacturer Part Number: 46466
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1612172 |
| Manufacturer Part Number | 46466 |
| Legacy Product Number | MT3246466 |
| HQ Product Code | MRT46466 |
| Cutting Diameter | 0.08" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.24" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Corner Radius |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.08" |
| Corner Radius / Chamfer Width | 0.015" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 0.24" |
| Application | Finishing |
| Corner Radius | 0.015" |
| Head Length | 0.24" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5918 |
| Trade Name | NANO CUT |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
