Morse Cutting Tools 4251184 Ball Nose End Mill, 5 mm Dia. x 16 mm LOC x 5 mm Shank Dia. x 50 mm OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5965 - 325008A
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 325008A
- ID:
- 855549
| Cutting Diameter | 5 mm |
| Depth of Cut | 16 mm |
| Overall Length | 50 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$29.76
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 5 mm Dia. x 16 mm LOC x 5 mm Shank Dia. x 50 mm OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5965 - 325008A
5965 5MM x 5MM 4FL SE
Manufacturer Part Number: 4251184
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 325008A |
| Manufacturer Part Number | 4251184 |
| Legacy Product Number | MT3252341 |
| HQ Product Code | MRT52341 |
| Series/List # | 5965 |
| Cutting Diameter | 5 mm |
| Connection Diameter Machine Side | 5 mm |
| Depth of Cut Maximum | 16 mm |
| Overall Length | 50 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.1969" |
| Dimension Units | Metric |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
